Hoe je een optimaal presterende website krijgt

Foto van Menno

Geschreven door Menno van den Ende

Hoe je een optimaal presterende website krijgt

Artikel

Hoe je een optimaal presterende website krijgt

door

9 mei 2023 kreeg ik de gelegenheid om waardevolle inzichten te presenteren aan onze klanten over de prestaties van hun website. In deze blogpost zal ik de belangrijkste punten bespreken die tijdens de presentatie aan bod zijn gekomen. Ik zal de gebruikte technieken toelichten en het belang benadrukken van effectieve communicatie tussen de producteigenaar en ons team om de best mogelijke prestaties voor jouw website te realiseren.

Website performance

Als webgebruiker heb je mogelijk situaties meegemaakt waarin websites moeite hebben om de hoeveelheid bezoekers aan te kunnen. Dit kan resulteren in foutpagina’s, langzame laadtijden of problemen bij het benaderen van de website tijdens piekperiodes. Voor het bedrijf kan dit weer leiden tot gemiste omzet en extra druk op andere communicatiekanalen zoals de servicedesk. Maar waarom gebeurt dit?

Wat webservers zijn

Een webserver is in wezen een computer die websites beschikbaar maakt via het internet. Web servers bevinden zich meestal in een datacenter.

Om eenvoudig uit te leggen wat een webserver is, kan je een webserver vergelijken met jouw eigen computer.

Net zoals jouw computer traag kan worden of kan vastlopen bij overbelasting met zware taken, ervaart een webserver soortgelijke problemen wanneer deze geconfronteerd wordt met een grote hoeveelheid taken.

Illustratieve afbeelding van een vrouw die een opwaartse grafiek tekent.

Verbetertechnieken

Optimaliseren van serverconfiguratie

De prestaties van een website zijn sterk afhankelijk van de serverconfiguratie. Net zoals het gebruik van een moderne, krachtige gaming computer betere prestaties oplevert dan een oude huis-tuin-en-keuken laptop, zorgt het gebruik van krachtige servers voor een betere snelheid van je website. Een server upgraden naar meer capaciteit noemen we verticaal schalen.

In gevallen waarin een enkele server niet voldoende is, kan het inzetten van meerdere servers en het verdelen van taken tussen deze servers de prestaties aanzienlijk verbeteren. Dat verstaan we onder horizontaal schalen.

Horizontaal of verticaal schalen

Het voordeel van verticaal schalen is dat het verreweg de eenvoudigste manier is om extra verwerkingscapaciteit van je website te vergroten en performance te verbeteren. Je loopt echter wel op een gegeven moment tegen een muur aan, waarbij de machine die je inkoopt gewoonweg niet krachtiger kan. Ook is het geen oplossing voor traagheid die voorkomt uit het ontwerp van je softwareoplossing. Daarnaast is afschalen vaak iets lastiger, waarmee je wat flexibiliteit verliest als je sterk ‘seizoensgebonden’ bezoek ontvangt.

Het voordeel van horizontaal schalen is dat je dit (praktisch) oneindig kunt doen. Met moderne cloudoplossing kun je er altijd wel een extra server naast zetten. Ook is het uitzetten van servers die niet nodig zijn wanneer het verkeer wat afneemt redelijk eenvoudig. Dat kan schelen in kosten. Wel moet de software die je gebruikt geschikt zijn om te draaien op meerdere servers tegelijkertijd. Daar zullen onze ontwikkelaars tijdens het technisch ontwerp en de implementatie rekening mee houden.

De kracht van Caching

Caching speelt een cruciale rol bij het optimaliseren van de snelheid van een website. Simpel uitgelegd houdt caching in dat berekende resultaten voor een bepaalde periode worden opgeslagen. Hierdoor hoeft de computer dezelfde informatie niet telkens opnieuw te berekenen. Enkele belangrijke gebieden waar caching kan worden toegepast, zijn onder andere de database query cache, browsercache en paginacache (niet te gebruiken voor inhoud die per gebruiker uniek is).

Lees ook ons uitgebreide artikel over de techniek achter caching.

Efficiënte code

Er zijn situaties waarin caching onwenselijk is. Denk bijvoorbeeld aan kaartverkoop voor een evenement. Je wilt niet dat er kaartjes dubbel verkocht worden wanneer in de cache is blijven hangen dat er best nog wat beschikbaar zijn, maar op de achtergrond alle stoelen reeds bezet zijn.

Het schrijven van efficiënte code is een andere essentiële factor om een supersnelle website te garanderen. We maken de basis van de website snel door cruciale stukken van de code door te meten en te optimaliseren waar nodig.

Door gebruik te maken van technieken zoals het laden van gebruikersspecifieke inhoud via JavaScript en een API, in plaats van direct tijdens het laden van de pagina, kun je caching nog steeds effectief gebruiken. Daarnaast kan caching worden toegepast binnen de code zelf om de resultaten van zware berekeningen op te slaan. Door slimme technieken toe te passen kunnen onnodige berekeningen worden geminimaliseerd, wat resulteert in verbeterde prestaties.

Om te zorgen dat onze code-kwaliteit hoog blijft, volgt ons team een grondig code beoordelingsproces. Elke ontwikkelaar bekijkt de code van collega’s en probeert eventuele prestatiegerelateerde problemen te constateren voordat de code online wordt gepubliceerd.

Dataverwerking op de achtergrond zonder wachttijd voor de gebruiker

Een andere krachtige techniek om de prestaties van de website te verbeteren, is het verwerken van data in de achtergrond, die cronjobs worden genoemd. Cronjobs stellen de server in staat om zware taken, terugkerende processen of koppelingen met externe systemen op de achtergrond (asynchroon) uit te voeren.

Dit zorgt ervoor dat zware acties die gelijktijdig door meerdere gebruikers worden uitgevoerd, de server niet overbelasten of de gebruikerservaring nadelig beïnvloeden. Gebruikers kunnen de website benaderen en doorgaan met hun taken zonder te hoeven wachten op langdurige processen die moeten worden voltooid.

Een goede gebruikerservaring verbetert ook de snelheid van je website

De inhoud op jouw website speelt ook een belangrijke rol in de prestaties ervan. Door de gebruikerservaring te stroomlijnen en het aantal benodigde klikken om een doel te bereiken te minimaliseren verbeter je niet alleen de conversieratio, maar verminder je ook dat pagina’s onnodig geladen worden. Het is belangrijk om een balans te vinden, want het hebben van te lange pagina’s kan er ook voor zorgen dat een website juist langzamer wordt.

Kennis is de sleutel tot succes

Om de prestaties van jouw website te optimaliseren, is het essentieel dat wij jouw website goed begrijpen. Door belangrijke informatie met ons team te delen in een zo vroeg mogelijk stadium, kunnen we de website ontwikkelen en optimaliseren om grote hoeveelheden bezoekers aan te kunnen. De volgende informatie is essentieel voor ons om maximale prestaties te leveren:

  • Gemiddeld aantal bezoekers
  • Soorten gebruikersaccounts (redacteuren, externe bezoekers)
  • Gebruikersspecifieke inhoud (inhoud op basis van gebruikersvoorkeuren, betaalmuren)
  • Verwachte pieken in het bezoekersverkeer binnen een korte periode (bijv. door nieuwsbrieven of televisie uitzendingen)

Door goed samen te werken en deze details met ons te delen, kunnen we onze aanpak afstemmen op jouw website. Dat zal zorgen voor betere prestaties tijdens grote piekmomenten in bezoekers.

Laten we samen topprestaties bereiken!

Wij willen net zo graag dat je website goed presteert als jij! Samen kunnen we zorgen dat je het beste uit je website haalt.

Vertel ons meer over je plannen en ambities!

We zijn klaar om jullie online uitdaging op te pakken.