De European Accessibility Act is van kracht: wat nu?
Geplaats in categorie: BlogGeschreven door
Staat elke dag op de barricades voor een inclusiever internet.
De European Accessibility Act is van kracht: wat nu?
Sinds 28 juni 2025 is de European Accessibility Act (EAA) volledig van kracht. Dit is geen verre toekomstmuziek meer. Online dienstverleners en e-commerce bedrijven in Europa zijn nu wettelijk verplicht om toegankelijk te zijn voor iedereen.
Jarenlang werd er gesproken over de naderende deadline, en die is er nu. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) is aangewezen als toezichthouder voor e-handel en communicatiediensten en hun boodschap is helder: er is geen overgangsperiode. Toezicht en handhaving zijn reeds gestart, waarbij de ACM zich in eerste instantie richt op de meest kritieke problemen die een groot deel van je publiek uitsluit.
De vraag is dus niet meer óf je website toegankelijk moet zijn, maar wat je nu moet doen.
-
32%van de Nederlandse bevolking heeft een beperking.
De European Accessibility Act (EAA) in de praktijk
De EAA is een Europese wet die is opgesteld om digitale producten en diensten toegankelijk te maken voor iedereen, inclusief de ruim 101 miljoen Europeanen met een beperking. In Nederland heeft 32% een beperking. Dit betreft niet alleen visuele beperkingen, maar ook auditieve, motorische of cognitieve. Deze wet is gebaseerd op vier principes die voortkomen uit de Web Content Accessibility Guidelines (WCAG):
- Waarneembaar: Zorg ervoor dat alle informatie en onderdelen van een website waarneembaar zijn voor gebruikers. Dit omvat zaken zoals alternatieve tekst (alt-tekst) bij afbeeldingen, ondertiteling bij video’s en een contrastrijke vormgeving.
- Bedienbaar: De website en navigatie moeten door iedereen te gebruiken zijn. Denk hierbij aan volledige bediening via een toetsenbord en het geven van voldoende tijd aan gebruikers om content te consumeren.
- Begrijpelijk: Informatie en de bediening van de interface moeten duidelijk en helder zijn. Dit betekent eenvoudige taal, een consistente navigatiestructuur en duidelijke feedback bij fouten.
- Robuust: De content moet technisch goed in elkaar zitten, zodat deze betrouwbaar kan worden geïnterpreteerd door verschillende apparaten en software, inclusief toekomstige technologieën en hulptechnologieën zoals schermlezers.
In de praktijk komt de naleving van deze principes vaak neer op het voldoen aan de internationaal erkende WCAG 2.2 niveau AA. Lees in het artikel van Rian Rietveld meer over de WCAG.
De rol van de toezichthouder: ACM
In Nederland houdt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) toezicht op de naleving van de EAA voor e-handelsdiensten en elektronische communicatiediensten. De ACM is duidelijk in haar aanpak:
- Geen overgangsperiode: De wet is per 28 juni 2025 direct van kracht. Volledige naleving wordt verwacht, en de handhaving is gestart.
- Actief toezicht en handhaving: De ACM is gestart met controles, waarbij de focus in eerste instantie ligt op de meest kritieke problemen die een groot deel van je publiek uitsluiten. Daarbij kijken ze ook naar de inspanningen van bedrijven om te voldoen.
- Meldplicht bij niet-naleving: Als uw bedrijf niet volledig toegankelijk is, moet u dit zelf melden bij de ACM. De termijn hangt af van de impact van het probleem:
- 1 week: Problemen met een kritieke of serieuze impact op de toegankelijkheid moeten binnen één week na constatering worden gemeld (tenzij het probleem binnen die week al is opgelost).
- 1 maand: Problemen met een matige of kleine impact moeten binnen één maand worden gemeld (tenzij u het binnen een maand al heeft opgelost).
- Huidige problemen melden: Is uw dienst vanaf 28 juni 2025 niet toegankelijk? Dan moet u dit uiterlijk 15 oktober 2025 melden bij de ACM als het niet direct hersteld kan worden.
- Gebruikers melden mee: Gebruikers kunnen toegankelijkheidsproblemen ook melden via ConsuWijzer, waarna de ACM contact opneemt met het bedrijf.
Wanneer Gaan de Verplichtingen Niet Op? De Uitzonderingen
De verplichting om te voldoen aan de EAA is breed, maar er zijn belangrijke uitzonderingen, met name voor kleine bedrijven en bepaalde soorten content of situaties.
Uitzondering 1: Micro-ondernemingen
De verplichtingen gelden in principe voor bedrijven met meer dan 10 werknemers en/of een jaaromzet van meer dan € 2 miljoen.
Uitzondering: Ondernemingen met minder dan 10 werknemers én een jaaromzet van minder dan € 2 miljoen hoeven nog niet aan de regels te voldoen.
Hoewel dit een vrijstelling is, wordt sterk aangeraden om toch zo toegankelijk mogelijk te zijn. Toegankelijkheid is immers een kans, geen last, en het sluit een groot deel van uw potentiële klanten niet uit.
Uitzondering 2: Onevenredige Last of Fundamentele Wijziging
Soms hoeft een deel van uw dienst of product niet te voldoen aan de toegankelijkheidseisen. Dit is het geval als:
- Fundamentele Wijziging: Naleving van de EAA zou een fundamentele wijziging in de aard van de dienst of het product vereisen.
- Onevenredige Last: De kosten die u moet maken om het toegankelijk te maken, zijn onevenredig hoog afgezet tegen de voordelen voor mensen met een beperking.
Let op: Deze uitzonderingen moeten goed onderbouwd worden en moeten ook bij de toezichthouder (ACM, AFM, of Commissariaat voor de Media) gemeld worden.
Uitzondering 3: Specifieke Content
Voor bepaalde digitale content gelden specifieke uitzonderingen:
- Oude Media: Vooraf opgenomen en op tijd gebaseerde media (zoals video’s en audiobestanden) die vóór 28 juni 2025 zijn gepubliceerd, hoeven niet aangepast te worden met bijvoorbeeld ondertiteling, audiobeschrijving of transcript.
- Kantoorbestandsformaten: Bestandsformaten die alleen bedoeld zijn voor intern gebruik binnen het bedrijf vallen buiten de regels.
- Inhoud van derden: Content die niet door het bedrijf zelf is gemaakt, valt in sommige gevallen buiten de verplichtingen.
Het voldoen aan de European Accessibility Act is een wettelijke verplichting. Maar laten we eerlijk zijn, het is ook een enorme kans. Wacht niet af tot de ACM een melding ontvangt van een ontevreden gebruiker. Begin nu. Identificeer je meest kritieke problemen, train je teams en start met het implementeren van verbeteringen.
Lessen van de koplopers: zo maak je de overstap
Gelukkig hoef je het wiel niet opnieuw uit te vinden. Succesvolle webwinkels en platforms laten al zien hoe je de overstap maakt. De les die zij ons leren is simpel: maak digitale toegankelijkheid een vast onderdeel van je bedrijfsstrategie.
Sparren?
We helpen je graag op weg. Plan direct een gesprek in.
- Veranker het in je DNA: Bedrijven zoals Jumbo en Albert Heijn hebben digitale toegankelijkheid gekoppeld aan hun bedrijfsmissie van inclusie. Het is geen project, maar een kernwaarde die begint bij de directie en door de hele organisatie straalt.
- Maak één persoon verantwoordelijk: Grote organisaties zoals ING en Wehkamp wijzen een ‘lead accessibility’ aan. Deze persoon coördineert alle inspanningen en zorgt ervoor dat het onderwerp hoog op de agenda blijft.
- Train je teams: Toegankelijkheid is een gezamenlijke verantwoordelijkheid. Van contentmarketeers die alt-teksten schrijven tot developers die de code optimaliseren; iedereen moet de basiskennis beheersen. Bol.com en Jumbo hebben hier een uitstekende aanpak in, door teams te trainen en een ‘Accessibility Guild’ op te richten.
- Begin pragmatisch: Je hoeft niet direct perfect te zijn. Begin met een nulmeting om de belangrijkste problemen in kaart te brengen. De ACM geeft aan dat een onafhankelijke audit of certificaat niet verplicht is. Het gaat om de intentie en de acties die je onderneemt. Wees hier transparant over en publiceer een toegankelijkheidsverklaring op je website.
Toegankelijkheid: een kans, geen last
Het voldoen aan de European Accessibility Act is een wettelijke verplichting. Maar laten we eerlijk zijn, het is ook een enorme kans. Een toegankelijke website bereikt een veel groter publiek en verhoogt de loyaliteit. Wist je dat 1 op de 3 Nederlanders een beperking heeft en dat 81% van alle consumenten wegklikt bij een niet-toegankelijke website? Bovendien mist 6 van de 15 grootste webwinkels in Nederland omzet omdat niet iedereen kan afrekenen.
Mijn oproep is dan ook: wacht niet af tot de ACM een melding ontvangt van een ontevreden gebruiker. Begin nu. Identificeer je meest kritieke problemen, train je teams en start met het implementeren van verbeteringen.
Maak van digitale toegankelijkheid een vast onderdeel van je processen. Het is niet alleen goed voor je reputatie en je portemonnee, het is ook gewoon het juiste om te doen.
Wil je meer weten en in gesprek gaan met experts en koplopers?
13 november organiseren we een exclusief event over digitale inclusie bij ons op kantoor. Als je me een LinkedIn berichtje of een e-mail stuurt, dan zet ik je op de gastenlijst.
Lees in dit artikel meer over ons Level Level event op 13 november.
Ben jij klaar voor de EAA?
Doe de maturity check! Ontdek in 5 minuten of jij klaar bent voor de European Accessibility Act (EAA). Hoe volwassen is je organisatie als het gaat om digitale toegankelijkheid? Ontvang direct een persoonlijk rapport met de eerste concrete stappen.
Ook interessant
Geschreven door
Staat elke dag op de barricades voor een inclusiever internet.